Ehitusgiid aitab nüüdsest mõista ka ruumilise planeerimise valdkonda

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium täiendas ehitamisreeglistikku selgitavat Ehitusgiidi planeeringuid puudutava infoga. 

Kliimaministeerium lõi Ehitusgiidi selgitamaks ehitamise mõistete maailma ning aitamaks mõista ehitamisega seotud nõudeid. Ehitustegevusega on väga tihedalt seotud planeeringud, mistõttu täiendas Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium Ehitusgiidi ruumilist planeerimist käsitleva informatsiooniga. 

„Inimesele, kes iga päev valdkonnaga ei tegele, võib planeerimismaailm tunduda keeruline,“ tõdes planeeringute asekantsler Ivan Sergejev. „Ehitusgiid on juba praegu kasutuses olev tööriist, mis selgitab kujundlikult ja inimkeeli, kuidas saab inimene meie igapäevase elukeskkonna loomises osaleda. Seetõttu tunduski mõistlik seda täiendada planeeringute osaga, et elanikel oleks lihtne abivahend ka planeeringute maailma mõistmiseks. Ehitusgiid ei asenda loomulikult seadust ning planeeringute koostamine peab arvestama planeerimisseaduses toodud nõudeid. Planeerimise põhitõdede mõistmiseks ja rakendamiseks on aga Ehitusgiid väga hea abivahend.“

Eesti planeerimissüsteemis on erinevate ehitiste kavandamiseks ja reeglite seadmiseks kasutusel erinevad planeeringuliigid. Peamine ja enim levinud planeeringuliik ehitusloakohustusliku ehitise kavandamiseks on detailplaneering. Üldisemad maakasutust suunavad tingimused seatakse üldplaneeringutes ning teatud otsused tehakse ka maakonnaplaneeringu tasandil.  

Igaühel võib ette tulla olukordi, kus oleks vaja lihtsaid selgitusi, millal ja millise planeeringu koostamine on vajalik ja millisest planeeringust missugust infot leiab. Selle paremaks mõistmiseks juhatab Ehitusgiid teed detailplaneeringu koostamise vajaduse mõistmiseni, kirjeldatud on planeeringu koostamise käiku ja osapooli. Toodud on juhised teabe saamiseks kehtiva detailplaneeringu kohta ning selle arvestamiseks. Lisaks on selgitatud projekteerimistingimuste andmise vajadust ja võimalusi ja nende alusel tegutsemist. Lihtsasti kättesaadav info on sobilik ka neile, kelle varasem puutumus planeerimise ja ehitamisega on olnud vähene. 

Skip to content