Hiiu mereala ruumianalüüs

2018. aasta Riigikohtu otsusega kehtib Hiiu maakonnaplaneering saarega külgneval merealal, ent tühistatud on tuuleenergeetika osa selles. Riigi taastuvenergeetika arendamise kaalutlus ning arendajate jätkuv huvi tingisid aga vajaduse ruumilise analüüsi järele. Rahandusministeeriumi ja Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel viidi läbi ruumiline eelanalüüs Hiiu merealal tuuleenergeetika alade planeerimiseks. Ruumianalüüsi teostas AB Artes Terrae OÜ.

Ruumilise analüüsi käigus selgitati olemasolevatele andmetele tuginedes välja, kas ja kus Hiiu merealal on põhimõtteliselt võimalik kavandada tuuleenergeetika alasid ning millise planeeringuliigiga neid, sh ühendusi, oleks töö teostaja hinnangul otstarbekam planeerida. Analüüsimisel arvestati tänase parima teadmise kohaseid ja riigi arengute vaates olulisemaid looduslikke, tehnilisi, majanduslikke jms asjaolusid.

Ruumianalüüsis ei piirutud Hiiu maakonna merealaga vaid laiendati uurimisala ka Eesti majandusvööndisse. Ruumianalüüsis eristusid tuuleenergeetika planeerimiseks kaks kõige sobilikumat asukohta meres – 137 km2 suurune ala Hiiu mereala lõunaservas ning 745 km2 ala läänes, teisel pool rahvusvahelist laevateed Eesti majandusvööndi tagumisel piiril, mis võib olla sobilik ujuvtuulikute jaoks.

Planeerimisprotsessis võib täpsustuda tuuleenergeetika alade suurus ja paiknemine ning täiendavate uuringute vajadus. Samuti  on täpsustumas rahvusvahelise tähtsusega linnualad, mis omakorda võivad muuta tuuleparkideks sobilike alade piire. Analüüs on riigile sisendiks otsustamaks, kas algatada Hiiu merealal tuuleenergeetika arendamiseks planeeringut. Seega analüüs indikeerib tuuleenergeetika arendamiseks sobilikke alasid, kuid alles planeerimisprotsessis, kui see algatatakse, selgub, kas ja kus sobilikud alad saavad olema. Näiteks planeerimisprotsessis võib täpsustuda tuuleenergeetika alade suurus ja paiknemine ning täiendavate uuringute vajadus. Samuti  on täpsustumas rahvusvahelise tähtsusega linnualad, mis omakorda võivad muuta tuuleparkidele sobilike alade piire.

Skip to content