Planeeringute koostamisel luuakse maa-ala terviklik ruumilahendus, mis on aluseks järgnevatele tegevustele piirkonna arendamisel ning olemasolevate väärtuste säilitamisel. Eestis kehtestatakse aastas enam kui 600 detailplaneeringut. Sellele lisanduvad liigilt üldisemad planeeringud – üldplaneeringud, eriplaneeringud ja teised riigi tasandi planeeringud.
Planeeringutes sisaldub väärtuslik info, mida kasutavad erinevad osapooled mitmetes toimingutes – ehitusprojektide koostamisel ja tegevuslubade väljaandmisel, katastritoimingute tegemisel, aga ka näiteks maa maksustamise alusandmetena või raiete planeerimisel.
Regionaal- ja Põllumajandusministeerium tegeleb planeeringute valdkonna digiteerimisega. Planeeringutes esitatav info peab olema hõlpsasti kättesaadav, arusaadav ja kasutatav. Planeeringute digitaalse menetlemise kaudu tuleb ellu viia muudatused planeeringuprotsesside lihtsustamiseks, võimaldades planeeringute koostamisel keskenduda olulisimale – leida piirkonna jaoks sobivaim ruumilahendus.
Digiarendused:
- Planeeringute andmekogu
- Planeeringute menetluse infosüsteem
- Planeeringute digiandmete töörühm
- Planeeringute valdkonna digiprojektide seminarid
Planeeringute digiandmete töörühm
2021. aastal tuli kokku planeeringute digiandmete töörühm, mis käsitles detail- ja üldplaneeringu andmeid ja nende vahelisi seoseid. Üheselt defineeritud ja struktureeritud andmed lihtsustavad andmetest arusaamist, jagamist ja kasutamist. Töörühma eesmärgid olid:
- Kaardistada planeeringute digiandmete vajadused. Koguda erinevate planeeringutega seotud osapoolte andmete vajadused (milliseid planeeringu osasid on vaja koguda ja jagada digitaalselt). Kirjeldada kasutuslood.
- Leppida kokku, milliseid kehtestatud planeeringuandmeid kogutakse, hoitakse ja jagatakse. Selgitada välja parim lahendus planeeringuandmete edastamiseks.
- Tuvastada planeeringuandmete klassifitseerimise ja standardiseerimise vajaduste ühisosa.
Töörühmas osalesid planeeringute koostamises ja menetlemises osalevad eksperdid nii kohalikest omavalitsustest kui ka riigiasutustest. Töörühm andis sisendi planeeringute digiandmete vajaduste kirjeldusse ja andmemudelisse. Lepiti kokku planeeringuandmete klassifikaatorid. Planeeringute digiandmete vajaduste kirjeldused koos kasutajalugudega olid aluseks nii planeeringute andmekogu loomisel kui ka planeeringute vormistusnõuete määruse muudatusteks.