Tööriistakast

Kestliku ja kvaliteetse elukeskkonna määratlus

Kestlik ja kvaliteetne elukeskkond hõlmab nii looduskeskkonda kui ka inimese loodud ja kujundatud keskkonda. Kestliku ja kvaliteetse elukeskkonna tähendus võib olla erinevates piirkondades erinev ja ajas muutuda, sõltudes kohalike inimeste vajadustest ja ootustest. Allpool toodud määratlus võtab kokku kestliku ja kvaliteetse elukeskkonna kesksed omadused.

DEFINITSIOON: Kestlik ja kvaliteetne elukeskkond on multifunktsionaalne, turvaline, võrdseid võimalusi pakkuv, kergesti ligipääsetav, ressursse säästev ja majandustegevuse kestlikku arengut soodustav, neutraalse või positiivse keskkonnamõjuga, sh kliima- ja elurikkuse eesmärke toetav, pärandit väärtustav, esteetiliselt meeldiv ja kuuluvustunde teket soodustav.

Tööriistakasti aluseks olev arusaam kvaliteetsest ja kestlikust elukeskkonnast tugineb nii ulatuslikule rahvusvaheliste ja kodumaiste dokumentide, strateegiate ja parimate praktikate analüüsile kui fookusgrupi intervjuude, valideerimisringide ja testimiste tulemustele ning projektitiimi eksperthinnangule. Tööriistakasti loomise protsessi, allikate ja metoodikaga saab tutvuda lugedes projekti lõppraportit.

Tööriistakasti struktuur

Kestliku ja kvaliteetse ruumi planeerimise tööriistakast keskendub üheksale kesksele teemale, mis seovad kvaliteetse planeerimise kestlikkusaspektidega. Iga teema all on välja toodud kirjeldus, eesmärk, suunavad kontrollküsimused, kasulikud tööriistad ja abivahendid ning alusdokumendid, millest antud teema kontekstis planeerimisel lähtuda.

Nelja teema puhul, mida planeerijad prioriteetseks hindasid (ressursisäästlikkus, ligipääsetavus, kuuluvustunne ja elurikkus), on projekti raames loodud lisaks ka uued juhendid või tööriistad.

Kestliku ja kvaliteetse ruumi planeerimise tööriistakast…

Toetab kestliku ja kvaliteetse elukeskkonna arengut kooskõlas strateegiaga „Eesti 2035“ ja teiste valdkonna jaoks oluliste riiklike ja rahvusvaheliste dokumentide ja eesmärkidega.

Loob sidusa ja lihtsalt kasutatava abivahendite kogumi, et edendada tõenduspõhiste praktikate kasutamist otsustusprotsessides.

Võimestab planeerijaid, pakkudes tuge ja teadmisi erineva tausta ning kogemustepagasiga spetsialistidele kestlikkusaspektide kaalutlemisel.

Lihtsustab planeerijate tööd, tehes asjakohased materjalid mugavalt ühelt platvormilt leitavaks.

9 kestliku ja kvaliteetse ruumi planeerimise keskset teemat

Multifunktsionaalne

Multifunktsionaalsus tähendab maakasutuse mitmeotstarbelisust, mis võimaldab kodukoha läheduses pakkuda sotsiaalseid ja äriteenuseid, tagab võimalikult paljude ökosüsteemi teenuste toimimise ning pakub võimalust veeta vaba aega (sh vabas õhus). Head lahendust saab lihtsasti ja ressursse säästvalt kohandada vastavalt muutuvatele ühiskondlikele, looduslikele ja majanduslikele tingimustele. Oluline on ka töökohtade olemasolu kodukoha läheduses.

Pärandit väärtustav

Pärandi väärtustamine hõlmab ehituspärandi, sh ajalooliste linnasüdamete ja maa-asulate eelisjärjekorras kasutuses hoidmist ja kestlikku arendamist ning ehituspärandist tuleneva positiivse kohakuvandi kasutamist konkurentsieelisena.

Turvaline

Turvalisus hõlmab igapäevast toimepidevate elutähtsate teenustega varustatust ja hädaabiteenuste kättesaadavust, samuti kriisivalmidust (avalike varjumiskohtade olemasolu, sireenide võrgustik, avalikud ohust teavitavad ekraanid), avaliku ruumi turvalisust (kaitse kuritegevuse vastu), liiklusohutust ja keskkonnaohutust. 

Ressursse säästev

Kestlikku ja kvaliteetset elukeskkonda toetav planeerimislahendus on nii sotsiaalseid kui looduslikke ressursse säästev ja kestlikku majandusarengut toetav. Ressursisäästlikkus on ringmajanduse põhimõtetega kooskõlas olev lähenemine, mis tähtsustab ressursside (nt maa ja olemasoleva taristu) optimaalset kasutust, sh taaskasutamist ning eelistab uute ressursside kasutuselevõtul võimalikult kohandatavaid, energia- ja materjalisäästlikke lahendusi.  

Võrdseid võimalusi pakkuv

Elukeskkond on võrdseid võimalusi pakkuv, kui ruumi kujundamisel ja teenuste kättesaadavuse tagamisel on arvestatud vanuseliselt, sooliselt, kultuuriliselt, füüsiliselt võimekuselt ja majanduslikult kindlustatuselt erinevate elanikerühmade vajadustega. Teenuste kättesaadavus hõlmab ligipääsu energiale, veele ja kanalisatsioonile, eluasemele, digiteenustele, töökohtadele, haridusasutustele jm.

Esteetiliselt meeldiv

Hea ruumilahendus on esteetiline, pakkudes ruumi kasutajatele ilu, naudingu ja rahulolu kogemust ning inspiratsiooni. Esteetika saavutatakse tundliku kavandamise ja asjatundliku ehitamise abil. Ühiskonna vaates on eriti oluline avaliku ruumi ja sellega kontaktis olevate ruumiosade esteetika.

Ligipääsetav

Ligipääsetavus kirjeldab inimeste võimalust jõuda vajalike teenuste, ressursside, ruumide ja teabeni sõltumata nende füüsilistest, sotsiaalsetest, majanduslikest või geograafilistest piirangutest, olles oluline kestliku ja kaasava ühiskonna osa, mis toetab kõigi inimeste võrdseid võimalusi ja elukvaliteeti. Ruumilise planeerimise kontekstis räägime eelkõige ruumilisest ligipääsetavusest ehk võimalusest jõuda oluliste sihtkohtadeni (nt koolid, haiglad, töökoht) ilma ülemäärase aja- või ressursikuluta.  

Kuuluvustunnet tekitav

Hea planeeringulahendus tekitab kuuluvustunnet. Selle teket soodustab planeeringuala iseloomulike joonte rõhutamine, ruumilahenduse kaudu erinevate elanikerühmade vahelise sidususe soosimine, ruumilise eraldatuse vähendamine ja hea ligipääsetavus. Kuuluvustunnet soodustab koosloomel põhinev ruumilise planeerimise protsess, mille käigus luuakse uusi püsivaid ja sotsiaalseid väärtusi.

Positiivse keskkonnamõjuga

Positiivse keskkonnamõjuga planeeringulahenduses eelistatakse kliimakindlaid ja kliimamuutusi leevendavaid või mitte süvendavaid lahendusi, mis ei oma samas muud märkimisväärset negatiivset keskkonnamõju. See on eelkõige tagatud sidusa ja ligipääsetava rohevõrgustiku olemasolu, puutumatute loodusalade säilitamise ning maakasutuse mitmekesistamise kaudu, olles samuti toetatud säästlike liikumisviiside ja taastuvenergia eelistamise, elamute energiakasutuse ja -kulu vähendamise ning ringmajanduse kaudu.

Kokkuvõttev materjal

PROJEKTI LÕPPRAPORT

Kestliku ja kvaliteetse ruumi planeerimise tööriistakasti lõpparuanne

Uurimisprojekti lõppraportist leiate üksikasjalikuma teabe kasutatud uurimismetoodika ja allikate kohta. Aruanne võtab kokku Tööriistakasti kontseptsiooni loomise, arendamise ja testfaasi tegevused.

SEI Tallinn, Hendrikson DGE, Liikuvusagentuur / 31.12.24

JUHEND OTSUSTAJATELE

Sissejuhatus: mis on kestlik ja kvaliteetne elukeskkond | 6 lk

Sissejuhatav tutvustus on suunatud poliitikutele ja teistele huvigruppidele, kellega planeerija koostööd teeb nende teadlikkuse suurendamiseks ja koostöö hõlbustamiseks.

SEI Tallinn / 31.12.24


Ettepanekuid Tööriistakasti täiustamiseks saab esitada siin.