Planeerija pädevus on kvaliteetse planeeringu eeldus

Ruumilise planeerimise eesmärk on ruumilise arengu eelduste loomine kvaliteetsete planeeringute koostamise kaudu. Tegevuse reguleerimise sihiks on tagada planeeringute kvaliteet. Omakorda on nii kvaliteetse planeeringu kui ka hea planeerimise üheks oluliseks eelduseks, et selle koostaja tunneks asja ja oleks pädev. Asjatundlikkuse mõõdikute alusel on seatud nõuded planeeringut koostava isiku pädevusele.

Planeeringu kvaliteedi peab tagama planeerimisalase tegevuse korraldaja. Just temal tuleb hinnata planeeringu liigist ja eesmärgist lähtuvalt, kas isiku haridus ja kogemus on piisavad, et teda volitada konkreetset planeeringut koostama. Kogemust saab koguda planeeringute koostamisel osalemise kaudu. Piisav töökogemus omab erilist tähtsust nende planeerijate puhul, kellel on haridustase, kuid pole vastavat kutset. Kutse andmisel on töökogemus juba arvesse võetud.

Planeerija on kas geograafia, arhitektuuri või maastikuarhitektuuri eriala magistritasemele vastava kõrgharidusega isik või arhitektuuri või maastikuarhitektuuri vastutava spetsialisti taseme kutsetunnistusega isik või isik, kellele on antud ruumilise keskkonna planeerija kutse (PlanS §6 p10).

Kutse saamiseks tuleb esitada eeldustele vastav taotlus kas arhitekti, maastikuarhitekti või ruumilise keskkonna planeerija kutse andja juurde moodustatud kutsekomisjonile. Komisjon hindab ja otsustab, kas haridus ja/või kogemus vastab kutsestandardile piisaval määral, et anda kutse. Kutse omamist tõendab kutsetunnistus ja kanne kutseregistris.

Arhitektuuri, Geomaatika, Ehituse ja Kinnisvara Kutsenõukogu kinnitas 19. novembril 2024 arhitektide ja maastikuarhitektide uued kutsestandardid, mis kehtivad alates 1. jaanuarist 2025. Samuti kinnitas kutsenõukogu ruumilise keskkonna planeerija kutse andjaks taas Eesti Planeerijate Ühingu.

Viimati kinnitatud kutsestandardid leiab siit, valiku 2024 alt

Kutseregister

Kutsega spetsialistid on kantud kutseregistrisse, mille leiab Kutsekoja veebilehel

Kutse andjad

Arhitekti kutse andja on Eesti Arhitektide Liit.
Kutse taotlemise hariduseeldus on läbitud magistritaseme arhitektiõpe, mis vastab Eesti arhitektiõppe raamnõuetele ja EN Kvalifikatsioonidirektiivi 8. osale. Arhitekti kutse taotlemisest leiab rohkem informatsiooni Eesti Arhitektide Liidu kodulehelt.

Maastikuarhitekti kutsete andjaks on Eesti Maastikuarhitektide Liit.
Kutse taotlemise hariduseeldus on läbitud magistritaseme maastikuarhitektiõpe. Maastikuarhitekti kutsest ja selle taotlemisest leiab rohkem informatsiooni Eesti Maastikuarhitektide Liidu kodulehelt.

Ruumilise keskkonna planeerija kutse andja on Eesti Planeerijate Ühing.
Ruumilise keskkonna planeerija kutse taotlemise eeldus on magistritasemel hariduse olemasolu. Rohkem infot leiab Eesti Planeerijate Ühingu kodulehelt.

Skip to content