Kohalik omavalitsus menetleb eriplaneeringut, mis on alles algusjärgus (ei ole avalikustatud lähteseisukohti ega keskkonnamõju strateegilise hindamise programmi). Menetluse käigus soovib täiendav huvitatud isik laiendada selle kohaliku omavalitsuse eriplaneeringu ala ning niimoodi koostamisel oleva kohaliku omavalitsuse eriplaneeringuga liituda. Kas eriplaneeringu ala saab laiendada ning kaasata uusi huvitatud isikuid, lähtudes planeerimisseaduse § 93 lõikest 31? Kas soovitava liidetava ala osas tuleks hoopis algatada uus, st eraldiseisva kohaliku omavalitsuse eriplaneeringu menetlus?

Kohalikul omavalitsusel tuleks esmalt hinnata kui ulatuslikult kohaliku omavalitsuse eriplaneeringu ala muutub võrreldes algatatud planeeringuga. Kui muutus on oluline, peaks kohalik omavalitsus kaaluma kas on vajalik algatada hoopis uue eriplaneeringu menetlus. Uue eriplaneeringu algatamisest tuleb sellest teavitada lähtuvalt planeerimisseaduse § 96 lõikest 31, kaasata planeeringualale jäävad maaomanikud, teised huvitatud isikud/asutused jne.

Kui kohalik omavalitsus leiab, et uue eriplaneeringu algatamine ei ole vajalik,  tuleb käimasoleva eriplaneeringu ala laiendus fikseerida menetluses ning käsitleda seda planeeringu ning keskkonnamõju strateegilise hindamise materjalides (sh laienduse osas hinnata kaasnevaid keskkonnamõjusid). Planeeringuala muudatusest tuleb teavitada maaomanikke, piirinaabreid, huvitatud osapooli ning koostöö tegijaid (eelnevalt nimetatuid personaalselt) ning avalikkust (ajalehe ja kohaliku omavalitsuse veebilehe kaudu).

Planeeringu materjalides, sh keskkonnamõju strateegilise hindamise materjalides tuleb selgelt viidata planeeringuala laiendamisele (selguse huvides tuua ka uuesti seisukohtade/kooskõlastuste küsimisel ning planeeringulahenduse avalikustamisel ning sellest teavitamisel välja ala suurendamine). Planeeringuala laiendamist on mõistlik kajastada ka edaspidistes otsustes ja asukoha eelvaliku otsuse vastuvõtmisel.

Kuna planeerimisseaduse § 96 lõige 31 näeb ette teavitamise vaid planeeringu algatamise puhul, siis eeldusel, et tegemist on olemasoleva planeeringuala laiendamisega, ei ole teavitamine kohustuslik. Samas võib kohalik omavalitsus korraldada teavitamist ka omaalgatuslikult, mitte viidatud seaduse sätte alusel.

Juhul, kui kohalik omavalitsus otsustab koostatava planeeringu ala laiendada, mitte algatada uut kohaliku omavalitsuse eriplaneeringu menetlust, soovitame jõuda ala laiendamise puhul kokkuleppele planeeringu algatamise taotlejaga, kuna sellest võib sõltuda planeeringu edaspidine koostamine ning elluviimine (rahastamine, vajaminevate uuringute maht ning teostamise ajakava, omavaheline koostöö jne).

Skip to content